Kaip išsirinkti ir prižiūrėti Kalėdų medelį, kad jis džiugintų kuo ilgiau?

Kiekvienas šventiniu laikotarpiu namuose norime džiaugtis kalėdinę nuotaiką kuričiomis puošmenomis. Tad viena projekto „Eglutės.lt“ vadovių – Irma Godliauskienė – pasakoja, kuo skiriasi įprastos eglutės ir kėniai bei pataria, kaip tinkamai pasirūpinti kalėdiniais medeliais, kad jie žaliuotų ir džiugintų kuo ilgiau.

27.11.2019
autorius: L’Officiel Lithuania

Eglutes.lt nuotr.

Dauguma linkę namus puošti gyvais medeliais, kokie tokių medelių pranašumai?

Greičiausiai natūralumas. Kai į namus atkeliauja medelis, jis kvepia. Kėnių kvapas kitoks nei mums įprastų eglučių, bet atvežus į namus, pasklinda miško spygliuočių aromatas. Gera ir tai, kad kėnius malonu liesti. Jų spygliai neduria, yra „draugiškesni“ nei dygiųjų eglučių, tai ypač svarbu šeimoms su mažais vaikais.

Mūsų iš medelynų atvežamos eglutės yra 100% natūralus produktas, jos specialiai tam ir auginamos, užuot nelegaliai kirtus kitos paskirties miškus. Be to, jų vietą iš karto pakeičia kitos, todėl nedaroma žala aplinkai bei ekosistemai. Po švenčių eglutės virsta biokuru.

Ne vieną erzina tai, kad įprastos eglutės greitai nubyra. Ar kėniai yra kitokie?

Kėnis yra kitos rūšies spygliuotis. Jį renkasi norintys medeliu pasidžiaugti ilgiau, nes jis ilgiau išlieka žalias. Kėnio spygliai nenubyra net ir kėniui vystant, tiesiog pakeičia spalvą – kėniui pradėjus džiūti jis papilkėja, pradeda trauktis, bet spygliai vis tiek nenubyra. Esame pratę matyti suvytusias eglutes plikomis šakelėmis, o kėniai spyglius išlaiko.

1574714063434369 premium klases kenis 175 200cm 1

„Premium“ klasės kėnis (175-200cm)

Eglutes.lt“ prekiaujama „premium“ klasės kėniais, kokiomis savybėmis jie išsiskiria?

Kėniai, kuriais prekiaujame, yra auginami medelynuose. Čia jie specialiai genimi, prižiūrimi, kad būtų simetriški, o viršūnės tiesios, tad medeliai atrodo tikrai karališkai.

Kada yra geriausias metas įsigyti gyvą medelį, kad per šventes ir po jų jis žaliuotų, nepradėtų sausti?

Viskas priklauso nuo to, kuris laikas yra aktualus patiems užsakovams. Pavyzdžiui, įmonės, fotostudijos, grožio industrijos atstovai medelius renkasi anksčiau, nes jiems aktualiau prieššventinis laikotarpis. Šeimoms rekomenduojame palaukti bent iki gruodžio vidurio, kad ir per pačias šventes medelis būtų žalias – tai visgi gyvas augalas. Daug priklauso ir nuo mūsų, pirmomis dienomis svarbu gausiai laistyti, kartais net kelis kartus per dieną. Vėliau kamienas užsitraukia ir medelis vandens nebeabsorbuoja, tik pūva, todėl kai matote, kad vanduo nebesugeriamas, daugiau nereikėtų jo pilti. Tinkamai prižiūrimas kėnis gali išlikti žalias apie tirs savaites.Pirmomis dienomis svarbu medelį gausiai laistyti, kartais net kelis kartus per dieną.

Kaip reikėtų pasirūpinti Kalėdų medeliu, kad jis žaliuotų ilgiau?

Kai medelis jau namuose, svarbu jį pastatyti į vandenį. Medeliai nukertami esant minusinei temperatūrai, paliekami lauke, kad „užmigtų“. Vėliau keliauja ir yra laikomi vėsiai, kad „miegotų“, o atkeliavę į namus medeliai tarsi pasitinka pavasarį – prasideda gyvybiniai procesai. Medelis pradeda į save traukti vandenį, kiek prisigeria per pirmas dienas, tiek turės ir šventiniu laikotarpiu. Todėl labai svarbu pirmomis dienomis nepalikti jo be drėgmės, nes vėliau, kiek bepilsite vandens, jau bus beprasmiška – medelio kamienas ims pūti.

Ar svarbu, kurioje kambario vietoje statomas kėnis arba eglutė?

Jei tik yra galimybė, reikėtų vengti šildomų grindų, radiatorių ar židinio. Kėniams patinka vėsa, nuo per didelio kiekio šilumos jie pradeda džiūti, tai natūralus procesas. Kuo drėgnesnė aplinka, tuo ilgiau jie gali išgyventi.

Ar tinka kėniui stovėti ne namuose, o pavyzdžiui, balkone?

Kėniui balkonas ar terasa yra ideali vieta – jis tikrai džiugins gerokai ilgiau, net ir nepastatytas į vandenį. Lauke vėsu ir daug drėgmės – lietaus, sniego, o tai tikrai prailgina medelio gyvavimą.
 

Kokius kėnius šiandien vadintumėte populiariausia jūsų preke?

Populiariausi yra 2 metrų aukščio kėniai. Jie puikiai tinka tiek butuose, tiek nuosavuose namuose ar biuruose. Jie aukšti, įspūdingi, dideli ir platūs medeliai. Labai svarbu įvertinti, kokio dydžio medį įsigysite, kiek vietos jam bus skirta patalpose. Aukštesnius medelius renkasi nuosavų namų savininkai, nes ten lubos aukštesnės ir daugiau erdvės.

Prekiaujate ir eglutėmis vazonuose, kurios yra puiki alternatyva mažesnėms erdvėms. Ar tokias eglutes po kurio laiko galima persodinti į žemę lauke, kaip jas prižiūrėti?

Eglutės vazonuose taip pat puikus pasirinkimas. Jas reikėtų palaipsniui įnešti į šiltas patalpas. Būtų puiku, jei užtektų kantrybės palaikyti garaže ar balkone, kad gyvas augalas negautų šoko. Jei yra noras, šį augalą pavasarį galima persodinti. Sidabrinės eglutės vazonuose išties turi vilties pavasarį prigyti, jei tik jas prižiūrėsite ir skirsite dėmesio, neleisite išdžiūti.

Eglutes.lt“ galima rasti skirtingus rinkinius, kuriuos sudaro ne tik medelis, bet ir stovas, atvežimas, medelio išvežimas, papildomos paslaugos. Kodėl atsirado poreikis siūlyti tokius paketus?

Prekiaujame dideliais medeliais, patiems klientams juos atsivežti gana problematiška – medis sunkus, telpa tikrai ne į visus automobilius, ne visi turi laiko važiuoti į prekyvietes rinktis ir vežti medelį. Medelio išvežimas iš namų yra sudėtingesnis, nes medelis jau nebe tinkle. Dėl to ir siūlome savo klientams sprendimą, leisdami jiems nesirūpinti, ką daryti su medeliu po švenčių – jiems telieka džiaugtis.

Taip pat „Eglutes.lt“ galima įsigyti specialius rinkinius, kuriuos parengiame pagal kiekvieno kliento pageidavimus ir poreikius. Rinkinyje pristatoma išsirinkta eglutė ir jos aukštį atitinkantis reikiamo dydžio stovas, todėl klientui nebereikia sukti galvos dėl medelio tvirtinimo. Renkantis tokį paketą prekes galima įsigyti patrauklesne kaina. Į rinkinį galima įtraukti ne tik eglutę, stovą, bet ir kalėdinį vainiką ar paslaugą, kai medelį pristato Kalėdų senelis. Daug klientų užsako mūsų medelius kaip dovaną artimiesiems ar partneriams. Papuošti kėnį susiburia šeima, kolektyvas, dažniausiai puošimo procesas turi ir savas tradicijas – visa tai suteikia daug džiaugsmo ir teigiamų emocijų.

Patogu! Užsisakant medelį galima pasirinkti pristatymo dieną, pristatymas galimas ir šeštadienį, o tai labai patogu, nes ne kiekvienas randa laiko darbo dienų metu. „Eglutes.lt“ rasite ir šventines dekoracijas: lempučių girliandas, šviečiančius žaisliukus, kalėdinius vainikus, taip pat eglučių ir pušų sodinukus iš Laplandijos miško.

Šaltinis: https://www.lofficiel.lt/gyvenimo-budas/eglutes-lt